Hürriyet Mah. Hasan Şarlayan Sok. No:32/C Buca-İZMİR info@sirinyersutesisatcisi.com

Sıhhi tesisat ustası ne demek? - Şirinyer Su Tesisatçısı

Sıhhi tesisat ustası ne demek?

4 Temmuz 2023 sirinyertesisatci Yorumlar Kapalı

Meslek ve iş yerinin benzer biçimde mekânlar da su tesisatı ve ısıtma sistemi tesisat kurulumunu gerçekleştirmek sıhhi tesisat ustası iş tanımı içinde yer edinen temel görevlerden birisidir. Su döşemenin temiz su ve atık su sistemi olarak kurulumunu yapar. Daha önce kurulumu yapılan ve kullanımda olan su yahut ısıtma sistemlerinde olup biten arızaları gidermek de sıhhi tesisat ustası ne iş yapar sorusuna cevap olabilir. Organik gaz ve güneş enerjisi ile kullanılan ısıtma sistemlerinin döşeme kurulumunu da yapar. Mesleğin gerektirdiği becerileri mesleki tahsil merkezleri ve meslek liselerinin alakalı bölümlerinden mezun olarak tamamlayan adaylar bu alanda çalışabilir. Sıhhi tesisat ustaları kendi iş yerlerini açarak bağımsız olarak da faaliyet gösterebilirler. Sıhhi tesisat ustasının ne iş yaptığını açıklayabilmek için görev ve sorumluluklarının incelenmesi gerekir.

Sıhhi tesisat ustası ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nelerdir?

Mesleğin gerektirdiği eğitimleri alarak usta olan sıhhi tesisatçılar, binalarda su döşeme başta olmak üzere çeşitli ısıtma sistemlerine ilişik tesisatının kurulumunu da yapar. Binalarda temiz su ve atık su tesisatlarının kurulumunu yaparak kullanılır hale getirmek sıhhi tesisat ustası görev içerisinde yer alır. Su tesisatının yanı sıra binalarda kullanılan çeşitli ısıtma sistemlerine özel tesisat kurulumunu gerçekleştirmek de görevleri arasındadır. Kurulumu meydana getirilen ve kullanımda olan tesisatın gerektiğinde bakım ve onarım işlerinin yapılması da sıhhi tesisat ustası görevleri arasında yer almıştır. Tesisat kurulumunu yaparken, kurulum yapılacak alanda kullanılacak olan ısıtma sistemi yahut su döşeme için gerekli olan malzemenin tespitini yapar.

Bina içinden yahut binanın dış kısmından geçmesi gereken borular için tespit yapar. Tesisatta kullanılacak olan boruları doğru şekilde kullanıma hazır hale getirir. İcap ettiğinde tesisata uygun şekilde boruların kesilmesi, bükülmesi borularda diş açılması yahut birbirine eklenmesi işlemlerini gerçekleştirmek de görev tanımı içinde yer alır. Hidrofor tesisatlarının kurulumunu yaparak döşeme içinde yer alan pompa bağlantılarını gerçekleştirir. Kurulumunu yaptığı tesisatı kontrol ederek kullanıma hazır hale getirir.

Konut yahut işyeri gibi mekânlar da su ve ısıtma sistemlerinde olup biten arızaların tespitini yapar. Bu arızaların giderilmesi için gerekli olan malzemeleri belirleyerek gerekli tamir veya yenileme işlemini gerçekleştirir. Su veya ısıtma tesisatlarında kullanılan çeşitli malzemelerin özellikleri ile ilgili iş sahibi olmak da sorumluk alanına girer.

Sohbete Başlayın
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?